Report bug

Please help us to describe the issue so we can fix it asap.

Captcha
Cancel
Sophie Scholl: The Final Days (2005) HD

Sophie Scholl: The Final Days (2005) HD

The true story of a young woman who did what few in Nazi Germany dared even think!Feb. 13, 2005 (Germany)117 Min.N/A
Your rating: 0
10 1 vote

Video trailer

Foto

Drejtor

Aktoret

Julia Jentsch isSophie Magdalena Scholl
Sophie Magdalena Scholl
Fabian Hinrichs isHans Scholl
Hans Scholl
Alexander Held isRobert Mohr
Robert Mohr
André Hennicke isRichter Dr. Roland Freisler
Richter Dr. Roland Freisler
Florian Stetter isChristoph Probst
Christoph Probst
Johannes Suhm isAlexander Schmorell
Alexander Schmorell
Jörg Hube isRobert Scholl
Robert Scholl
Petra Kelling isMagdalena Scholl
Magdalena Scholl

Permbledhje

Sofi Sholl: Ditët e fundit

“Trëndafili i Bardhë” është emri i Lëvizjes Studentore Anti-Naziste të Mynihut, e cila veproi gjatë Luftës së Dytë Botërore në vitet 1942-1943. Lëvizja “Trëndafili i Bardhë” përbëhej nga rreth njëzet studentë dhe profesori i tyre i filozofisë. Ndër figurat më të njohura të kësaj lëvizjeje janë Hans Sholl, Sofi Scholl, Aleks Shmorell, Vili Graf, Kristof Probst etj. Këta studentë u angazhuan me metoda paqësore kundër regjimit të Hitlerit, duke i bërë thirrje popullit gjerman që ta kundërshtojë dhe bojkotojë sistemin nazist.

Titulli origjinalSophie Scholl – Die letzten Tage
Vlerësimi IMDb7.7 23,091 votes
Vlerësimi TMDb7.2 82 votes